EN | HR | ES | IT | HU | SK

RESTART Resilience and Training for SMEs

Restart
Digitalizacija implementirana u Electrik
Feedback submited
Ocijenite nas:
   
Opis

Electrik je tvrtka koja djeluje u građevinskoj industriji i specijalizirana je za postavljanje električne infrastrukture u različite velike objekte, uključujući stambene, upravne i poslovne objekte. Tvrtka se nalazi u Bratislavi i zapošljava 55 radnika i upravnog osoblja. Od 2012. Electrik je uspješno kompletirao preko 1000 projekata u 12 različitih europskih zemalja. Nedavno su započeli i s izgradnjom stanica za punjenje električnih vozila, što pomaže u podršci rastućem trendu elektrifikacije vozila.

Electrik u poslovne svrhe koristi niz digitalnih alata i softvera za produktivnost:

  • Softver za internu komunikaciju poput komunikacije e-mailovima i softver za izravnu razmjenu poruka na više platformi (za neposrednije razmjene) ili za pomoć u prioritiziranju e-mailova;
  • Softver za videokonferencije za održavanje online sastanaka;
  • Microsoft Office, uključujući softver za prezentacije i proračunske tablice;
  • Odredišna web stranica s poslovnim kontakt podacima;
  • Softver za modeliranje zgrada (Building Information Modelling – BIM) te komercijalnu softversku aplikaciju za računalno potpomognuto projektiranje (commercial computer-aided design – CAD) i izradu nacrta za potrebe 3D modeliranja i projektiranja.

U budućnosti Electrik planira integrirati nova digitalna rješenja za poboljšanje svoje korisničke usluge.

Doživljene prednosti digitalizacije

Tijekom pandemije, Electrik je imao prilike doživjeti mnogo koristi digitalnih tehnologija za rad na daljinu. Međutim, tvrtka i dalje smatra da je rad uživo produktivniji. Unatoč tome, rad na daljinu služi kao prikladna alternativa, posebno za upravno osoblje koje treba komunicirati izvan redovnog radnog vremena. Iako se još uvijek raspravlja o učincima rada na daljinu, studije drugih zemalja OECD-a pokazuju da takav rad može poboljšati produktivnost i ravnotežu poslovnog i privatnog života. Primjerice, podaci iz Kanade pokazuju da je 90% radnika na daljinu koji prije nisu radili od kuće izjavilo da su jednako produktivni radeći na daljinu kao i na svom uobičajenom radnom mjestu.

Rad na daljinu može značajno utjecati I na organizaciju zadataka i tijek rada malih i srednjih poduzeća. Electrik je koristio softver za razmjenu izravnih poruka u grupama, pojednostavljenje koordinacije i uštedu vremena izbjegavanjem dugotrajnih sastanaka. Kada postoji veliko radno opterećenje, ovaj alat omogućuje tvrtki da na kraju radnog dana identificira zadatke na čekanju i postavi ciljeve za sljedeći dan. Međutim, Electrik na te usluge i platforme gleda kao na dopunski alat, jer je otkriveno da je isključivo online poslovanje smanjilo učinkovitost timskog rada i rezultiralo prazninama u procesu donošenja odluka.

Savjeti za učinkovitu implementaciju

Electrik se suočio s jedinstvenim izazovima u građevinskoj industriji I mnogo prije pandemije COVID-19. Mala i srednja poduzeća koja posluju u građevinskom sektoru bore se s inflacijom uzrokovanom rastućim cijenama osnovnih materijala kao što su aluminij, bakar i plastika, a koji se koriste za proizvodnju električne energije i energetske infrastrukture. Cjenovni šokovi proizašli iz rusko-ukrajinskog sukoba dodatno su intenzivirali ovu situaciju dovodeći do veće volatilnosti cijena metala na globalnoj razini. Osim toga, tekuća energetska kriza predstavlja značajan izazov za Electrik. Visoke cijene energije povećavaju troškove proizvodnje u građevinskoj industriji i ometaju ionako krhke opskrbne lance u razdoblju nakon pandemije. Ovi novi uvjeti izvršili su pritisak na postojeće ugovore s dobavljačima i kupcima. Nažalost, malim i srednjim poduzećima kao što je Electrik često nedostaje financijska i pravna sposobnost potrebna za upravljanje složenim ugovornim sporovima u opskrbnim lancima, osobito na stranim tržištima. Rješavanje sukoba duž opskrbnog lanca izazovno je zbog nedostatka sofisticiranih mehanizama za rješavanje sporova, vremena, znanja i visokih troškova pristupa stranim pravnim sustavima.

Target group of the case study:
Micro, Small & Medium Enterprises (MSMEs)
Povezani rječnik pojmova


Povezani edukacijski materijali

Konzorcij

Partneri

Digitalni asistent