EN | HR | ES | IT | HU | SK

RESTART Resilience and Training for SMEs

Restart
Az Electrikben megvalósított digitalizáció
Feedback submited
Rate our course:
   
Leírás

Az Electrik egy olyan vállalat, amely az építőiparban dolgozik, és az elektromos infrastruktúra telepítésére specializálódott különböző nagy épületekben, beleértve a lakó-, közigazgatási és kereskedelmi struktúrákat. A vállalat székhelye Pozsonyban található, és 55 munkást és vezető beosztású alkalmazottat foglalkoztat. Az Electrik 2012 óta több mint 1000 projektet valósított meg sikeresen 12 különböző európai országban. Nemrégiben elektromos járművek töltőállomásainak építésébe is belekezdtek, ami segít támogatni a járművek villamosításának növekvő trendjét.

Az Electrik számos digitális eszközt és termelékenységi szoftvert használ üzleti célokra:

  • Belső kommunikációs szoftverek, például e-mail és platformokon átívelő azonnali üzenetküldő szoftverek az azonnali üzenetváltáshoz vagy a különböző e-mail munkafolyamatok rangsorolásának segítéséhez;
  • Videokonferencia-szoftverek online megbeszélések tartásához;
  • Microsoft Office, beleértve a prezentációs és táblázatkezelő szoftvereket;
  • Landing weblap az üzleti elérhetőségekkel;
  • Épületinformációs modellező (BIM) szoftver és egy kereskedelmi számítógépes tervező (CAD) és rajzoló szoftveralkalmazás 3D modellezési és tervezési célokra.

A jövőre nézve az Electrik új digitális megoldások integrálását tervezi az ügyfélkiszolgálás javítása érdekében.

A digitalizáció megtapasztalt előnyei

A világjárvány idején az Electrik számos előnyt tapasztalt a digitális technológiák távmunkára való felhasználásából. A vállalat azonban még mindig úgy találja, hogy a személyes munkavégzés produktívabb. Ennek ellenére a távmunka megfelelő alternatívaként szolgál, különösen a vezetői szintű személyzet számára, akiknek a rendes munkaidőn kívül kell kommunikálniuk. Bár a távmunka hatásait még mindig vitatják, más OECD-országokból származó bizonyítékok arra utalnak, hogy javíthatja a termelékenységet és a munka-magánélet egyensúlyát. Kanadából származó adatok például azt mutatják, hogy a korábban nem otthonról dolgozó távmunkában dolgozók 90%-a arról számolt be, hogy a távmunkában ugyanolyan produktívak, mint a szokásos munkahelyükön.

A távmunka továbbá jelentősen befolyásolhatja a kkv-k feladatszervezését és munkafolyamatát. Az Electrik azonnali üzenetküldő szoftvert használt a csoportok létrehozására, a koordináció egyszerűsítésére és a hosszadalmas megbeszélések elkerülése révén időmegtakarításra. Nagy munkaterhelés esetén ez az eszköz lehetővé teszi a vállalat számára, hogy a nap végén azonosítsa a függőben lévő feladatokat, és célokat határozzon meg a következő napra. Az Electrik azonban kiegészítő eszközként tekint ezekre a szolgáltatásokra és platformokra, mivel azt tapasztalták, hogy a kizárólag online működés csökkentette a csapatmunka hatékonyságát, és hiányosságokat eredményezett a döntéshozatali folyamatban.

Tippek a hatékony megvalósításhoz

Az Electrik már jóval a COVID-19 világjárvány előtt is szembesült az építőipar egyedi kihívásaival. Az építőipari ágazatban működő kkv-k az olyan alapvető anyagok, mint az alumínium, a réz és a műanyag - amelyeket a villamos energia és az energetikai infrastruktúra előállításához használnak - növekvő árai által okozott inflációval küszködtek. Az orosz-ukrán konfliktusból eredő ársokkok tovább fokozták ezt a helyzetet, mivel a fémárak nagyobb volatilitásához vezettek világszerte. Emellett a jelenlegi energiaválság is jelentős kihívást jelent az Electrik számára. A magas energiaárak növelik a termelési költségeket az építőiparban és megzavarják a már amúgy is törékeny ellátási láncokat a pandémiát követő korszakban. Ezek az új feltételek nyomást gyakorolnak a beszállítókkal és a vevőkkel kötött meglévő szerződésekre. Sajnos az olyan kkv-k, mint az Electrik, gyakran nem rendelkeznek a szükséges pénzügyi és jogi képességekkel ahhoz, hogy az ellátási láncokban - különösen a külföldi piacokon - bonyolult szerződéses vitákat rendezzenek. Az ellátási lánc mentén felmerülő konfliktusok megoldása kihívást jelent a kifinomult vitarendezési mechanizmusok, az idő, a tudás és a külföldi jogrendszerekhez való hozzáférés magas költségei miatt.

Target group of the case study:
Micro, Small & Medium Enterprises (MSMEs)
Kapcsolódó fogalomtár


Kapcsolódó esettanulmányok

Konzorcij

Partneri

Digitális coach