EN | HR | ES | IT | HU | SK

RESTART Resilience and Training for SMEs

Restart
Digitalizácia implementovaná v spoločnosti Electrik
Feedback submited
Ohodnoť nás!:
   
Popis

Electrik je spoločnosť, ktorá pôsobí v oblasti stavebníctva a špecializuje sa na inštaláciu elektrickej infraštruktúry v rôznych veľkých budovách vrátane obytných, administratívnych a obchodných stavieb. Spoločnosť sídli v Bratislave a zamestnáva 55 pracovníkov a riadiacich pracovníkov. Od roku 2012 spoločnosť Electrik úspešne zrealizovala viac ako 1000 projektov v 12 rôznych európskych krajinách. V poslednom období začala budovať aj nabíjacie stanice pre elektromobily, čím pomáha podporovať rastúci trend elektrifikácie vozidiel.

Spoločnosť Electrik používa na obchodné účely celý rad digitálnych nástrojov a softvéru na zvýšenie produktivity:

  • Interný komunikačný softvér, ako je e-mail a multiplatformový softvér na okamžité zasielanie správ, ktorý umožňuje okamžitú výmenu informácií alebo pomáha určiť priority rôznych e-mailových tokov;
  • Videokonferenčný softvér na organizovanie online stretnutí;
  • Microsoft Office vrátane prezentačného a tabuľkového softvéru;
  • Úvodná webová stránka s kontaktnými údajmi firmy;
  • Softvér na modelovanie informácií o budovách (BIM) a komerčný softvér na počítačom podporované navrhovanie (CAD) a kreslenie na účely 3D modelovania a navrhovania.

Spoločnosť Electrik plánuje do budúcnosti integrovať nové digitálne riešenia na zlepšenie služieb zákazníkom.

Skúsenosti s výhodami digitalizácie

Počas pandémie spoločnosť Electrik zaznamenala niekoľko výhod vyplývajúcich z využívania digitálnych technológií na prácu na diaľku. Spoločnosť však stále považuje osobnú prácu za produktívnejšiu. Napriek tomu práca na diaľku slúži ako vhodná alternatíva najmä pre pracovníkov na úrovni manažmentu, ktorí potrebujú komunikovať mimo bežného pracovného času. Hoci sa o efektivite práce na diaľku stále diskutuje, dôkazy z iných krajín OECD naznačujú, že môže zlepšiť produktivitu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Napríklad údaje z Kanady naznačujú, že 90 % telepracovníkov, ktorí predtým nepracovali z domu, uviedlo, že pri práci na diaľku boli rovnako produktívni ako na svojom obvyklom pracovisku.

Okrem toho môže práca na diaľku významne ovplyvniť organizáciu úloh a pracovný tok v rámci MSP. Spoločnosť Electrik využila softvér na okamžité zasielanie správ na vytvorenie skupín, zefektívnenie koordinácie a úsporu času tým, že sa vyhla zdĺhavým stretnutiam. Pri veľkom pracovnom zaťažení tento nástroj umožňuje spoločnosti identifikovať nevyriešené úlohy na konci dňa a stanoviť ciele na nasledujúci deň. Spoločnosť Electrik však tieto služby a platformy vníma ako doplnkový nástroj, pretože zistila, že fungovanie výlučne online znižuje efektivitu tímovej práce a spôsobuje medzery v rozhodovacom procese.

Tipy na efektívnu implementáciu

Spoločnosť Electrik čelila jedinečným výzvam v stavebníctve dávno pred pandémiou COVID-19. Malé a stredné podniky pôsobiace v stavebnom sektore zápasili s infláciou spôsobenou rastúcimi cenami základných materiálov, ako sú hliník, meď a plasty, ktoré sa používajú na výrobu elektrickej energie a energetickej infraštruktúry. Cenové šoky vyplývajúce z rusko-ukrajinského konfliktu túto situáciu ešte viac zintenzívnili tým, že viedli k väčšej volatilite cien kovov na celom svete. Okrem toho predstavuje pre spoločnosť Electrik významnú výzvu aj pretrvávajúca energetická kríza. Vysoké ceny energií zvyšujú výrobné náklady v stavebníctve a narúšajú už aj tak krehké dodávateľské reťazce v postpandemickej ére. Tieto nové podmienky vyvíjajú tlak na existujúce zmluvy s dodávateľmi a zákazníkmi. Nanešťastie, malé a stredné podniky, ako je Electrik, často nemajú dostatočné finančné a právne kapacity potrebné na zvládnutie zložitých zmluvných sporov v dodávateľských reťazcoch, najmä na zahraničných trhoch. Riešenie konfliktov v dodávateľskom reťazci je náročné z dôvodu nedostatku sofistikovaných mechanizmov na riešenie sporov, času, znalostí a vysokých nákladov na prístup k zahraničným právnym systémom.

Target group of the case study:
Micro, Small & Medium Enterprises (MSMEs)
Súvisiaci slovník pojmov


Súvisiaci tréningový materiál

Konzorcium

Partneri

Digitálny tréner